LS
K5055
Farm tractor · 2014–2024 · 55 hp
LSK5055
The LS K5055 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Mitsibishi S4S engine, and two-post foldable steering. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Mitsibishi S4S |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.3 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 48 hp (35.8 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsibishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed sliding gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.9 gpm (37.5 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 14.7 gpm (55.6 lpm) |
| Steering Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,526 lbs (1,599 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 136.3 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height Rops | 104.6 in (265 cm) |
| Wheelbase | 81.5 in (207 cm) |
Weight
| Weight | 4,453 lbs (2,019 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-30 |
Fuel
| Capacity | 22.4 gal (84.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.