LS
i28
Farm tractor · 28 hp
LSi28
The LS i28 is a farm tractor. It features a Mitsubishi S4L engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power Gross | 28.2 hp (21 kW) |
| Power Rated | 28.2 hp (21 kW) |
| Power PTO | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Interim Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
| Steering Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | independent optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 52.1 in (132 cm) |
| Height Rops | 91.2 in (231 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
Weight
| Weight | 2,811 lbs (1,275 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|