Mahindra
1526
Farm tractor · 2016–2018 · 25 hp
Mahindra1526
The Mahindra 1526 is a farm tractor manufactured from 2016 to 2018. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 25.6 hp (19.1 kW) |
| Power Rated | 25.6 hp (19.1 kW) |
| Power PTO | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| Steering Flow | 3.3 gpm (12.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height Rops | 81.5 in (207 cm) |
Weight
| Weight | 2,459 lbs (1,115 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 86 in (218 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 1526B Backhoe |