Mahindra
1626
Farm tractor · 2018–Present · 25 hp
Mahindra1626
The Mahindra 1626 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a 25 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
gear
| Power PTO | 21.5 hp (16 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
|---|
primary
| Power Gross | 25.9 hp (19.3 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 21.5 hp (16 kW) |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 215mm mechanical dry disc |
| Available Options | 8-speed sync shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| Pressure | 2,200 psi (151.7 bar) |
| Steering Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height Rops | 81.5 in (207 cm) |
| Wheelbase | 67.3 in (170 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
Weight
| Operating | 2,459 lbs (1,115 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 86 in (218 cm) |
| Backhoe Model | Mahindra 1626B Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.