Mahindra
1815
Farm tractor · 2007–2008 · 18 hp
Mahindra1815
The Mahindra 1815 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2008. It features a Mitsubishi L3E engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi L3E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 58.1 ci (1 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Power PTO | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 2.3 gpm (8.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,400 lbs (635 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 101.1 in (256 cm) |
|---|---|
| Width | 50.7 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 1,515 lbs (687 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x16 |
| Front Industrial | 20x8.0-10 |
| Rear Industrial | 27x12.5-15 |
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
52" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 1710A Backhoe |