Mahindra
2216
Farm tractor · 2008–2013 · 22 hp
Mahindra2216
The Mahindra 2216 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2013. It features a Mitsubishi S3L engine, and folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.6 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (79 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission (gear), live (hydro) |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,400 lbs (635 kg) |
Dimensions
| Length | 106.5 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 53.5 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 1,819 lbs |
|---|---|
| Operating | 1,973 lbs (894 kg) |
Tires & Tracks
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
|---|---|
| Rear Industrial | 12x16.5 |
Steering
| Type | folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Mahindra 1710C Backhoe |
|---|