Mahindra
265
Farm tractor · 1991–2001 · 30 hp
Mahindra265
The Mahindra 265 is a farm tractor manufactured from 1991 to 2001. It features a 30 hp engine. It weighs 3,825 lbs (1,735 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 109.1 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3.78 in (96 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Weight
| Weight | 3,825 lbs (1,735 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x28 |