Mahindra
1635
Farm tractor · 2018–Present · 36 hp
Mahindra1635
The Mahindra 1635 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a 36 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 125 ci (2 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 36.2 hp (27 kW) |
| Power Rated | 36.2 hp (27 kW) |
| Power PTO | 26 hp (19.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed sync shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| Total Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
| Steering Flow | 3.3 gpm (12.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 123.8 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height Cab | 88 in (223 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 73 in (185 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
Weight
| Operating | 3,527 lbs (1,599 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 13.6x16 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 86 in (218 cm) |
| Backhoe Model | Mahindra 1635B Backhoe |