Mahindra
2540
Farm tractor · 2016–Present · 40 hp
Mahindra2540
The Mahindra 2540 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Mahindra engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | 2500 Series |
| Distributor | Mahindra |
| Original Price Usd | 23,220 |
Engine
| Engine | Mahindra |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 166.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Steering Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
| Height Rops | 94.4 in (239 cm) |
Weight
| Weight | 3,285 lbs (1,490 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 92 in (233 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 2540B Backhoe |