Mahindra
1538
Farm tractor · 2016–2018 · 38 hp
Mahindra1538
The Mahindra 1538 is a farm tractor manufactured from 2016 to 2018. It features a 38 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 166.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 19.5 |
| Power Rated | 38.7 hp (28.9 kW) |
| Power PTO | 27.7 hp (20.7 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mahindra |
| Rated | 2,400 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 127.8 in (324 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height Cab | 89.4 in (227 cm) |
| Height Rops | 91.5 in (232 cm) |
Weight
| Weight | 3,627 lbs (1,645 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
| Front Industrial | 28x8.5-15 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 94 in (238 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Mahindra 1538B Backhoe |