Mitsubishi
GAK330
Farm tractor · 2016–Present · 33 hp
MitsubishiGAK330
The Mitsubishi GAK330 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Shibaura N3LDI-T engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N3LDI-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 101.4 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Rated | 33 hp (24.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 24-speed |
PTO
| Rear Type | 4-speed (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,943 lbs (1,788 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130.7 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 65.2 in (165 cm) |
| Height Cab | 85.8 in (217 cm) |
| Height Rops | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 68.1 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 14.8 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 45.1 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,861 lbs (2,204 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,464 lbs (2,024 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 400mm tracks |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|