Mitsubishi
GAK50
Farm tractor · 2008–2016 · 50 hp
MitsubishiGAK50
The Mitsubishi GAK50 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Iseki E4DE engine, and two-post steering. It weighs 5,490 lbs (2,490 kg).
Engine
| Engine | Iseki E4DE |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 180.3 ci (3 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 32 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 32-speed |
PTO
| Rear Type | 562/763/957/1207 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,220 lbs (1,914 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 143.5 in (364 cm) |
|---|---|
| Width | 66.3 in (168 cm) |
| Height Cab | 91.9 in (233 cm) |
| Height Rops | 100.2 in (254 cm) |
| Wheelbase | 77.6 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 15.9 in (40 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 50.6 in (128 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,490 lbs (2,490 kg) |
|---|
rops
| Weight | 5,027 lbs (2,280 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 400mm tracks |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|