Mitsubishi
GCR75
Farm tractor · 2006–2007 · 74 hp
MitsubishiGCR75
The Mitsubishi GCR75 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Mitsubishi 3.3L 4-cyl diesel engine, and crawler drive. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Overview
Production
| Tractor Type | agricultural crawler |
|---|---|
| Series | GCR Series |
Mechanical
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Rear Hitch Type | JISII/JISI |
| Rear Lift | 7,253 lbs (3,289 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Other
| Track Width | 17.7-inch tracks |
|---|---|
| Transmission Type | hydrostatic |
| Rear PTO RPM Speeds | 582@2500, 797@2500, 1055@2500 |
Engine
| Engine | Mitsubishi S4S-DT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 203.3 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Bore Stroke | 3.70x4.72 in (94 x 120 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 74 hp (55.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Mitsubishi |
Dimensions
| Length | 152.8 in (388 cm) |
|---|---|
| Width | 70.9 in (180 cm) |
| Height | 101.2 in (257 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Weight | 7,981 lbs (3,620 kg) |
| Gauge | 53.2 in (135 cm) |
| Track Width | 17.7 in (44 cm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |