Mitsubishi
GKS235
Farm tractor · 2013–2017 · 23 hp
MitsubishiGKS235
The Mitsubishi GKS235 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2017. It features a Isuzu E3CD engine, and two-post steering. It weighs 2,877 lbs (1,305 kg).
Engine
| Engine | Isuzu E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 23.2 hp (17.3 kW) |
| Power Rated | 23.2 hp (17.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height Rops | 78.5 in (199 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 16.3 in (41 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 40.6 in (103 cm) |
Weight
| Weight | 2,877 lbs (1,305 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 400mm tracks |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|