Mitsubishi
GM450
Farm tractor · 2016–Present · 45 hp
MitsubishiGM450
The Mitsubishi GM450 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Shibaura N4LDI-T engine, and two-post steering. The transmission is a syncromesh type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N4LDI-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 45.6 hp (34 kW) |
| Power Rated | 45.6 hp (34 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | syncromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed syncromesh |
PTO
| Rear Type | 573/819/1328 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,193 lbs (1,901 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 139.2 in (353 cm) |
|---|---|
| Width | 61.4 in (155 cm) |
| Height Cab | 91.1 in (231 cm) |
| Height Rops | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 74.6 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,553 lbs (2,065 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,233 lbs (1,920 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,233 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|