Mitsubishi
GX46
Farm tractor · 2005–2010 · 46 hp
MitsubishiGX46
The Mitsubishi GX46 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2010. It features a Mitsubishi K4N engine, and power steering. It weighs 4,045 lbs (1,834 kg).
Engine
| Engine | Mitsubishi K4N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 139.7 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 573/819/1328 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,186 lbs (1,898 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 134.25 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 61.2 in (155 cm) |
| Height | 94.5 in (240 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 4,045 lbs (1,834 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|