Mitsubishi
MT1401
Farm tractor · 1981–1983 · 14 hp
MitsubishiMT1401
The Mitsubishi MT1401 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Mitsubishi K3B engine. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 14.3 hp (10.7 kW) |
| Power Rated | 14.3 hp (10.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/780/1096 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 88 in (223 cm) |
|---|---|
| Width | 38.6 in (98 cm) |
| Height | 46.5 in (118 cm) |
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 29.1 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 1,312 lbs (595 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-18 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|