Mitsubishi
MT285
Farm tractor · 18 hp
MitsubishiMT285
The Mitsubishi MT285 is a farm tractor. It features a Mitsubihi K3C engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubihi K3C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.9 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.76 in (70 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Rated | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Manufacturer | Mitsubihi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
| Pressure | 1,920 psi (132.4 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 87.6 in (222 cm) |
|---|---|
| Width | 38.2 in (97 cm) |
| Height | 46.7 in (118 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (21 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 29.1 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 1,378 lbs (625 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.75 gal (18 L) |
|---|