Versatile
1080
Farm tractor · 1977–1977 · 600 hp
Versatile1080
The Versatile 1080 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1977. It features a Cummins KTA1150-600 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Cummins KTA1150-600 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 1,150 ci (18.8 L) |
| Bore | 6.25 in (159 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Gross | 600 hp (447.4 kW) |
| Power Rated | 600 hp (447.4 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Coolant Capacity | 85 qts (80.4 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 900 |
| Battery Count | 2 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 366 in (929 cm) |
|---|---|
| Height | 132 in (335 cm) |
| Wheelbase | 266.4 in (676 cm) |
Weight
| Weight | 54,450 lbs |
|---|---|
| Shipping | 54,450 lbs (24,698 kg) |
| Operating | 57,580 lbs (26,118 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 30.5-32 |
|---|---|
| Rear Ag | 30.5-32 |
Fuel
| Capacity | 550 gal (2,081.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|