Versatile
1150
Farm tractor · 1981–1985 · 470 hp
Versatile1150
The Versatile 1150 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Cummins KTA 1150C engine.
Engine
| Engine | Cummins KTA 1150C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 1,150 ci (18.8 L) |
| Bore | 6.25 in (159 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Gross | 470 hp (350.5 kW) |
| Power Rated | 470 hp (350.5 kW) |
| Power Drawbar | 400 hp (298.3 kW) |
| Coolant Capacity | 85 qts (80.4 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed gear, 12-speed power shift |
|---|
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Valves | 5 |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 140 in (355 cm) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38, 20.8x42, 24.5x32, 30.5x32 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38, 20.8x42, 24.5x32, 30.5x32 |
Fuel
| Capacity | 400 gal (1,514 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|