Versatile
125
Farm tractor · 1967–1968 · 165 hp
Versatile125
The Versatile 125 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1968. It features a Ford C4PC engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Ford C4PC |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 391 ci (6.4 L) |
| Bore | 4.05 in (103 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 7.6 |
| Power Gross | 165 hp (123 kW) |
| Power Rated | 165 hp (123 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | dual carburetors |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,800 RPM |
| Firing Order | 1-5-4-2-6-3-7-8 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Versatile |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.5 gpm (47.3 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,000 lbs (2,721 kg) |
Dimensions
| Length | 210 in (533 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
| Height | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 120 in (304 cm) |
Weight
| Weight | 12,100 lbs (5,488 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-30, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30, 23.1-30, 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 54 gal (204.4 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|