Versatile
150
Farm tractor · 1977–1981 · 71 hp
Versatile150
The Versatile 150 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1981. It features a Perkins engine, and standard steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (three-range).
Engine
| Engine | Perkins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.9 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 71 hp (52.9 kW) |
| Power Rated | 71 hp (52.9 kW) |
| Power PTO | 54 hp (40.3 kW) |
| Torque Peak | 192 lb-ft (260.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Air Cleaner | Donaldson dry type |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | 46 |
| Gears | infinite forward and reverse (three-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Steering Flow | 5 gpm (18.9 lpm) |
| System Capacity | 40 gal (151.4 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 77.25 in (196 cm) |
| Height Cab | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
| Front Tread | 62 in (157 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Operating | 7,800 lbs (3,538 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2x24, 13.6x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24, 13.6x24 |
Fuel
| Capacity | 34 gal (128.7 L) |
|---|
Steering
| Type | standard |
|---|
Cab
| Cab | optional isolated with air-conditioning |
|---|