Versatile
145
Farm tractor · 1967–1971 · 180 hp
Versatile145
The Versatile 145 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a Cummins V8-185 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Cummins V8-185 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 470 ci (7.7 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Versatile |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.5 gpm (47.3 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,000 lbs (2,721 kg) |
Dimensions
| Length | 210 in (533 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
| Height | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 120 in (304 cm) |
Weight
| Weight | 14,550 lbs (6,599 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-30, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30, 23.1-30, 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 54 gal (204.4 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|