Versatile
1156
Farm tractor · 1986–1991 · 470 hp
Versatile1156
The Versatile 1156 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1991. It features a Cummins KTA 1150-C engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins KTA 1150-C |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 1,150 ci (18.8 L) |
| Bore | 6.25 in (159 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Gross | 470 hp (350.5 kW) |
| Power Rated | 470 hp (350.5 kW) |
| Torque Peak | 1,570 lb-ft (2,128.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 85 qts (80.4 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 27.7 gpm (104.8 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 5 |
| Total Flow | 55 gpm (208.2 lpm) |
| System Capacity | 100 gal (378.5 L) |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 271 in (688 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 140 in (355 cm) |
Weight
| Weight | 25,500 lbs (11,566 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30.5-32 |
|---|---|
| Rear Ag | 30.5-32 |
Fuel
| Capacity | 400 gal (1,514 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning and AM/FM stereo cassette radio |
|---|