Versatile
118
Farm tractor · 1967–1971 · 135 hp
Versatile118
The Versatile 118 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a Cummins V6-140 engine, and articulated power steering. It weighs 12,650 lbs (5,738 kg).
Engine
| Engine | Cummins V6-140 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled V-6 |
| Displacement | 352 ci (5.8 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 135 hp (100.7 kW) |
| Power Rated | 135 hp (100.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Available Options | 9-speed gear |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.5 gpm (47.3 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,000 lbs (2,721 kg) |
Dimensions
| Length | 210 in (533 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
| Height | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 120 in (304 cm) |
Weight
| Weight | 12,650 lbs (5,738 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-30, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 23.1-30, 18.4-38 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|