Allis Chalmers
10-18
Farm tractor · 1914–1923 · 20 hp
Allis Chalmers10-18
The Allis Chalmers 10-18 is a farm tractor manufactured from 1914 to 1923. It features a Allis Chalmers engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Allis Chalmers |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 303 ci (5 L) |
| Bore | 5.25 in (133 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Allis Chalmers |
| Rated | 720 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
Weight
| Weight | 4,650 lbs (2,109 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x12 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 17.5 gal (66.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|