Allis Chalmers
160
Farm tractor · 1969–1973 · 40 hp
Allis Chalmers160
The Allis Chalmers 160 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1973. It features a Perkins AD 3.152 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partial synchronized type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Power PTO | 40.36 hp (30.1 kW) |
| Power Drawbar | 36.71 hp (27.4 kW) |
| Air Cleaner | paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.5 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | partial synchronized |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 29 qts (27.4 L) |
| Available Options | 10-speed partial synchronized, 6-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.7 gpm (25.4 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,300 psi (158.6 bar) |
| Steering Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| System Capacity | 7.25 gal (27.4 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 144 in (365 cm) |
|---|---|
| Height | 63 in (160 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
Weight
| Shipping | 4,250 lbs (1,927 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,680 lbs (2,122 kg) |
| Ballasted | 6,070 lbs (2,753 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|---|
| Pressure | 1,100 psi (75.8 bar) |