Allis Chalmers
190
Farm tractor · 1964–1972
Allis Chalmers190
The Allis Chalmers 190 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1972. It features a Allis Chalmers G2500 engine, two-wheel drive drive, and hydraulic power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 8 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | industrial |
|---|---|
| Manufacture Location | West Allis, Wisconsin, USA |
Engine
Option 1
| Engine | Allis Chalmers G2500 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 265 ci (4.3 L) |
| Bore | 3.75 in (95 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 8 |
| Air Cleaner | dry |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 18 qts (17 L) |
| Manufacturer | Allis Chalmers |
| Rated | 2,200 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Option 2
| Engine | Allis-Chalmers 2800 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 301 ci (4.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 16.25 |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Coolant Capacity | 18 qts (17 L) |
| Manufacturer | Allis-Chalmers |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Director |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 32 qts (30.3 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 105.75 in (268 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 7,665 lbs (3,476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 48 gal (181.7 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|