Allis Chalmers
175
Farm tractor · 1970–1980 · 69 hp
Allis Chalmers175
The Allis Chalmers 175 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1980. It features a Perkins 4.236 engine, and two-post steering. The transmission is a partial power shift type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 62.47 hp (46.6 kW) |
| Power Drawbar | 54.05 hp (40.3 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 8-speed partial power shift |
Hydraulics
| Valves | 3 |
|---|---|
| System Capacity | 7 gal (26.5 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 136.5 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 76.6 in (194 cm) |
| Height | 67.7 in (171 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
| Front Tread | 53 in (134 cm) |
| Rear Tread | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 7,830 lbs (3,551 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28, 12.4-38 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with canopy |
|---|