Allis Chalmers
1036
Lawn tractor · 1982–1985 · 10 hp
Allis Chalmers1036
The Allis Chalmers 1036 is a lawn tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a Briggs & Stratton 220707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 220707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 22.04 ci (361 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | oiled foam |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60.75 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 38 in (96 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 358 lbs (162 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.75 gal (2.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|