Allis Chalmers
18-30
Farm tractor · 1918–1921 · 33 hp
Allis Chalmers18-30
The Allis Chalmers 18-30 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1921. It features a Allis Chalmers engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Allis Chalmers |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical valve-in-head |
| Displacement | 460.7 ci (7.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 20.55 hp (15.3 kW) |
| Power Belt | 33.41 hp (24.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Kingston L 1.5" carburetor |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | Allis Chalmers |
| Rated | 830 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | hand-operated expanding shoe |
| Available Options | 2-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 6,150 lbs (2,789 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x6 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 50x12 steel |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|