Allis Chalmers
180
Farm tractor · 1967–1973 · 71 hp
Allis Chalmers180
The Allis Chalmers 180 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1973. It features a Allis Chalmers 2800 engine, and hydraulic power steering. The transmission is a partial powershift type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Allis Chalmers 2800 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 301 ci (4.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 16.25 |
| Power PTO | 65.16 hp (48.6 kW) |
| Power Drawbar | 56.05 hp (41.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Coolant Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | Allis Chalmers |
| Rated | 2,000 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partial powershift |
|---|---|
| Transmission Model | Power Director |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | The transmission is controlled by means of the gear shift lever and the Power Director lever. The tractor must be stopped, and clutch used, to select one of four forward gears, or reverse. The Power Director lever has high, low, and neutral positions. The Power Director can be shifted on the move without clutching. Placing the Power Director into neutral causes the tractor to stop while keeping the PTO engaged. |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 8-speed partial powershift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 158 in (401 cm) |
|---|---|
| Width | 76.5 in (194 cm) |
| Height | 83.3 in (211 cm) |
| Wheelbase | 99.16 in (251 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 6,510 lbs (2,952 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,270 lbs (4,658 kg) |
gas
| Operating | 6,420 lbs (2,912 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16, 7.50-16, 9.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-28, 16.9/14-28, 18.4/15-28, 23.1/18-26, 15.5-38, 18.4-28 |
Fuel
| Capacity | 24.6 gal (93.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |