Allis Chalmers
170
Farm tractor · 1967–1973 · 60 hp
Allis Chalmers170
The Allis Chalmers 170 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1973. It features a Perkins 4.236 engine, and hydraulic power assist steering. The transmission is a two-speed power shift type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 54.12 hp (40.4 kW) |
| Power Drawbar | 47.39 hp (35.3 kW) |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 1,800 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Power Director |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | The transmission is controlled by means of the gear shift lever and the Power Director lever. The tractor must be stopped, and clutch used, to select one of four forward gears, or reverse. The Power Director lever has high, low, and neutral positions. The Power Director can be shifted on the move without clutching. Placing the Power Director into neutral causes the tractor to stop while keeping the PTO engaged. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 8-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 18.3 gpm (69.3 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| System Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 150.14 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 67.4 in (171 cm) |
| Wheelbase | 95.5 in (242 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 5,950 lbs (2,698 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 9,160 lbs (4,154 kg) |
gas
| Operating | 5,720 lbs (2,594 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16, 6.50x16, 7.50x16, 7.50x20, 9.00x10 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power assist |
|---|