Bolens
1000
Lawn tractor · 10 hp
Bolens1000
The Bolens 1000 is a lawn tractor. It features a Wisconsin TR-10D engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin TR-10D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 20.2 ci (331 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 665 lbs (301 kg) |
|---|---|
| Shipping | 665 lbs (301 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|