Bolens
1134
Lawn tractor · 1982–1984 · 11 hp
Bolens1134
The Bolens 1134 is a lawn tractor manufactured from 1982 to 1984. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.4 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Width | 44 in (111 cm) |
| Height | 38.4 in (97 cm) |
Weight
| Weight | 403 lbs (182 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x10.4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x7.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" Mower deck
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|