Bolens
1225
Lawn tractor · 12 hp
Bolens1225
The Bolens 1225 is a lawn tractor. It features a Wisconsin TRA12D engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin TRA12D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 27.66 ci (453 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | 10 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Clutch | Fwd:Rev |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 62.5 in (158 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 40.5 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 675 lbs (306 kg) |
|---|---|
| Shipping | 675 lbs (306 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|