Bolens
1250
Lawn tractor · 1967–1969 · 12 hp
Bolens1250
The Bolens 1250 is a lawn tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a Wisconsin S12D engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin S12D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 28.86 ci (473 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 3,600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | 12 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | starter generator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | 0 (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 975 lbs (442 kg) |
|---|---|
| Shipping | 975 lbs (442 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.70/5.00x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 27x8.50-15, 26x12-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|