Bolens
13069
Lawn tractor · 15 hp
Bolens13069
The Bolens 13069 is a lawn tractor. It features a Tecumseh OHV15 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh OHV15 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 29.9 ci (490 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Power Gross | 15 hp |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 930 |
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
39" Mower deck
| Mower Deck | 39 in (99 cm) |
|---|