Bolens
13071
Lawn tractor · 12 hp
Bolens13071
The Bolens 13071 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 286707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 286707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 1800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
40" Mower deck
| Mower Deck | 40 in (101 cm) |
|---|