Bolens
13058
Lawn tractor · 12 hp
Bolens13058
The Bolens 13058 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 286707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 286707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 930 |
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 46 in (116 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 27.5 in (69 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.5-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
39" Mower deck
| Mower Deck | 39 in (99 cm) |
|---|