Bolens
1136
Lawn tractor · 1984–1985 · 11 hp
Bolens1136
The Bolens 1136 is a lawn tractor manufactured from 1984 to 1985. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. It weighs 411 lbs (186 kg).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.4 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 411 lbs (186 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x10.4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x7.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|