Bolens
1050
Lawn tractor · 1966–1969 · 10 hp
Bolens1050
The Bolens 1050 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a Wisconsin TR-10D engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin TR-10D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 20.2 ci (331 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 3,800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
Weight
| Weight | 645 lbs (292 kg) |
|---|---|
| Shipping | 645 lbs (292 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|