Bolens
G212
Farm tractor · 1984–1990 · 21 hp
BolensG212
The Bolens G212 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1990. It features a Isuzu E3AF1 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu E3AF1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 21 hp (15.7 kW) |
| Power Rated | 21 hp (15.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,400 lbs (635 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 105.5 in (267 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 75.2 in (191 cm) |
| Wheelbase | 59 in (149 cm) |
| Front Tread | 33.5 in (85 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 1,588 lbs (720 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 78 in (198 cm) |
| Backhoe Model | Bolens 17385 Backhoe |