Farmall
F-137
Farm tractor · 1961–1964 · 20 hp
FarmallF-137
The Farmall F-137 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1964. It features a International Harvester FDD-74 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester FDD-74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 74.3 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Dimensions
| Length | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height | 61.8 in (156 cm) |
| Wheelbase | 69.3 in (176 cm) |
| Ground Clearance | 16.1 in (40 cm) |
| Front Tread | 46.9 in (119 cm) |
| Rear Tread | 47.2 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 2,381 lbs (1,080 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,381 lbs (1,080 kg) |
| Ballasted | 3,208 lbs (1,455 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9-24, 10-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|