Farmall
M
Farm tractor · 1939–1954 · 38 hp
FarmallM
The Farmall M is a farm tractor manufactured from 1939 to 1954. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | distillate |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 247.7 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Compression Ratio | 4.75 |
| Power PTO | 36.07 hp (26.9 kW) |
| Power Drawbar | 33.1 hp (24.7 kW) |
| Power Belt | 36.66 hp (27.3 kW) |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,450 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed sliding gear |
Hydraulics
| Type | Lift-All optional, transmission-driven pump |
|---|---|
| Pressure | 500 psi (34.5 bar) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height | 78.3 in (198 cm) |
| Wheelbase | 88.5 in (224 cm) |
| Front Tread | 9.13 in (23 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Shipping | 4,858 lbs (2,203 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 6,770 lbs (3,070 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 22.50x4 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 51x8 (steel) |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|