Farmall
Super AMD
Farm tractor · 1953–1958 · 51 hp
FarmallSuper AMD
The Farmall Super AMD is a farm tractor manufactured from 1953 to 1958. It features a International Harvester AD-264 engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester AD-264 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Belt | 46.5 hp (34.7 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |