JCB
Fastrac 1115
Farm tractor · 1995–1996 · 115 hp
JCBFastrac 1115
The JCB Fastrac 1115 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1996. It features a Perkins 1000-6 HR1 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,686 lbs (5,300 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1000-6 HR1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 365.2 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 330.4 lb-ft (448 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Available Options | 36-speed |
|---|
Hydraulics
| Total Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 13,892 lbs (6,301 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 203.1 in (515 cm) |
|---|---|
| Height | 110.2 in (279 cm) |
| Wheelbase | 109.4 in (277 cm) |
Weight
| Weight | 11,686 lbs (5,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R28 |
Fuel
| Capacity | 58.1 gal (219.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air conditioning |
|---|