JCB
Fastrac 135
Farm tractor · 1993–1997 · 147 hp
JCBFastrac 135
The JCB Fastrac 135 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1997. It features a Perkins 1000-6 HR5 engine, and power assist steering. The transmission is a synchromesh type with 36 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1000-6 HR5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 365.2 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 147 hp (109.6 kW) |
| Power Rated | 147 hp (109.6 kW) |
| Torque Peak | 449.9 lb-ft (610.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
| Shift Mechanism | Two-speed electro-hydraulic power shift |
| Available Options | 40 kph, 55 kph, 65 kph, 75 kph |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 15.85 gal (60 L) |
Hitch
| Rear Type | III/IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 13,230 lbs (6,001 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
| Hitch Control | electronic draft control |
Dimensions
| Length | 227 in (576 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height Cab | 114 in (289 cm) |
| Wheelbase | 118.5 in (300 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
| Front Tread | 74 in (187 cm) |
| Rear Tread | 74 in (187 cm) |
Weight
| Weight | 14,374 lbs (6,520 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R28 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|
Cab
| Cab | standard with air conditioning |
|---|