JCB
Fastrac 3200
Farm tractor · 2006–2010 · 200 hp
JCBFastrac 3200
The JCB Fastrac 3200 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2010. It features a Cummins QSB6.7 engine, and power assist steering. The transmission is a synchromesh type with 54 forward and 18 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSB6.7 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 409 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.21 in (107 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Power Gross | 200 hp (149.1 kW) |
| Power Rated | 200 hp (149.1 kW) |
| Power PTO | 169 hp (126 kW) |
| Torque Peak | 562 lb-ft (762.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 54 forward and 18 reverse |
| Available Options | 54-speed |
Hydraulics
| Pressure | 3,046 psi (210 bar) |
|---|---|
| Valves | 3 |
| Total Flow | 27.5 gpm (104.1 lpm) |
| System Capacity | 31.7 gal (120 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 15,431 lbs (6,999 kg) |
| Front Type | II (optional) |
| Front Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
Dimensions
| Length | 204.7 in (519 cm) |
|---|---|
| Width | 99.6 in (252 cm) |
| Height | 124 in (314 cm) |
| Wheelbase | 120.5 in (306 cm) |
| Ground Clearance | 16.1 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 17,570 lbs (7,969 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R30, 495/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R30, 495/70R24 |
Fuel
| Capacity | 92.5 gal (350.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|
Cab
| Cab | with air conditioning |
|---|