JCB
Fastrac 2115
Farm tractor · 1998–2004 · 128 hp
JCBFastrac 2115
The JCB Fastrac 2115 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2004. It features a Perkins 1000-6T HR1 engine, 4x4 4WD drive, and hydrostatic power steering. It weighs 13,075 lbs (5,930 kg).
Overview
| Tractor Type | four-wheel drive (4WD) |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 1000-6T HR1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 365.2 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 128 hp (95.4 kW) |
| Torque | 380.6 lb-ft (516.1 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 54 forward and 18 reverse |
|---|
Hydraulics
| Total Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,576 lbs (5,250 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 200 in (508 cm) |
|---|---|
| Height | 113.4 in (288 cm) |
| Wheelbase | 109.4 in (277 cm) |
Weight
| Weight | 13,075 lbs (5,930 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R30 |
Fuel
| Capacity | 58.1 gal (219.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | with air conditioning |
|---|